czwartek, 20 września 2012

Książki kryminalne

Całkiem niedawno odkryłam kryminały. Niegdyś myślałam o nich jako o książkach gorszej kategorii, łatwych, przyjemnych, bez polotu i większego sensu. Lądowały obok romansu, horroru, poradników, książek sensacyjnych.. Do tych kategorii się jak na razie nawet nie staram przekonać, ale muszę przyznać, że czytanie kryminałów, to dla mnie duża przyjemność. Nie mam w tym temacie jeszcze zbyt dużego doświadczenia, właściwie przeczytałam tylko kilkanaście pozycji i nadal szukam ciekawych autorów.

Kryminały, to książki, które można czytać „na raz”, z zapartym tchem, bardzo wciągają i wywołują skrajne emocje. Mówię o „dobrych” kryminałach. Bynajmniej nie chodzi tylko o rozwiązanie  zagadki, czy wyłapanie wskazówek. Współczesny kryminał, to przede wszystkim klimat. Klimat, który często przytłacza, przygnębia, przeraża, męczy – taki klimat wyczuwalny jest właściwie tylko w kryminałach, jest on jakby wpisany w gatunek, uwielbiam go!Pierwszym przeczytanym przeze mnie kryminałem było „I nie było już nikogo” Agath’y Christie. Przeczytałam go w jedną noc, dosłownie nie mogłam przerwać czytania – to była jedyna książka, którą w ten sposób przeczytałam. Oczywiście nie znaczy to, że było ona najlepszą książką jaką przeczytałam, po prostu taki właśnie jest kryminał – chce się go wchłonąć, przeczytać bez odrywania wzroku, nie trzeba odpoczywać, starać się delektować, przemyślać dwa razy, można po prostu płynąć wraz z książką, nic nie rozprasza, po prostu można wyłączyć się ze świata. Świetne uczucie!

Ostatnio zaczytuję się w kryminałach z wydawnictwa Czarne, z serii ze strachem. Właściwie jestem miłośniczką wszelkich książek z tego wydawnictwa, no przynajmniej większości, a serię ze strachem bardzo polecam.

Jak już mówiłam, to dopiero początek mojej przygody z kryminałem, na razie tylko kilka tytułów/autorów/serii, które polecam.


  1. Dennis Lehane
  2. Jo Nesbo
  3. Stieg Larsson
  4. LOTTE I SOREN HAMMER
  5. Matti Rönkä
  6. Seria ze strachem wydawnictwo Czarne
  7. Agatha Christie
  8. Simon Beckett
  9. Michael Chabon
  10. Tess Gerritsen

1 komentarz: